W naszej kulturze Kuchnia 5 Przemian często leży na jednej półce z wróżeniem z fusów i czarowaniem. Nic bardziej mylnego.
Gotowanie według 5 przemian nie jest niczym egzotycznym. Zbliżenie się do natury oznacza powrót do korzeni, czyli do tego jak odżywiali się nasi przodkowie, jak gotowały nasze prababcie. W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani górą pozornie dobrego jedzenia, które poza gigantyczną ilością kalorii nie dostarcza naszym organizmom tego, co najbardziej potrzebne, zaburzając równocześnie ich wewnętrzną równowagę energetyczną. 5 przemian: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda – to teoria równowagi zachowanej między tymi elementami, mówiąca o wszechobecnej zasadzie ruchu, cyklicznych zmianach zachodzących po sobie, wzajemnym przenikaniu się wszystkich elementów wszechświata. Drzewo jest paliwem dla ognia. Z ognia powstaje ziemia (popiół), a z ziemi metal (ruda), metal zamienia się w wodę (staje się płynem po ogrzaniu), woda powoduje powstawanie drzewa. Jest to ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara i niezmienny od tysięcy lat. Każdemu z elementów przypisana jest jedna przemiana, smak, kolor, pora roku, faza życia oraz poszczególne narządy człowieka.
Każdy z nas składa się z innych proporcji 5 żywiołów, z czego zazwyczaj jeden jest dominujący.
DRZEWO
Smak kwaśny.
Kolor zielony.
Pora roku: wiosna.
Drzewu odpowiadają wątroba oraz pęcherzyk żółciowy. Smak kwaśny sprowadza energię w dół, ma działanie ściągające i dzięki temu utrzymuje soki w ciele. Dlatego latem tak chętnie sięgamy po orzeźwiające, kwaśne napoje.
OGIEŃ
Smak gorzki.
Kolor czerwony.
Pora roku: lato, gorąco.
Ogień odpowiada za serce i jelito cienkie. Smak gorzki ma działanie wysuszające. Niektóre przyprawy np.: oregano, tymianek, rozmaryn zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie.
ZIEMIA
Smak słodki.
Kolor żółty.
Pora roku: późne lato, wilgoć.
Ziemi odpowiadają śledziona i żołądek. Smak słodki ma działanie budujące energię (Qi). Rosnące dzieci potrzebują dużo energii, ale nie tej pochodzącej z rafinowanego cukru, lecz tej naturalnej zawartej w zbożach, owocach i warzywach.
METAL
Smak ostry.
Kolor biały.
Pora roku: jesień, suchość.
Metalowi odpowiadają płuca i jelito grube. Smak ostry rozprasza energię, pomaga usunąć z ciała wewnętrzne zimno i dzięki temu rozpuścić zastój energii. Najlepszym przykładem jest tutaj imbir.
WODA
Smak słony.
Kolor niebieski.
Pora roku: zima, zimno.
Wodzie odpowiadają pęcherz moczowy i nerki. Smak słony ma działanie zmiękczające. Zbyt duża ilość soli
powoduje odciąganie soków z narządów i odkładanie ich w tkankach. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie korzystać z produktów tej przemiany.